Plan awaryjny dla osób doświadczających przemocy domowej w trakcie epidemii
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przedstawia, działając we współpracy z ekspertkami Fundacji Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieskiej Linii IPZ, opracowało „Plan awaryjny” dla osób doświadczających przemocy domowej w trakcie epidemii koronawirusa.
OSOBISTY PLAN AWARYJNY
1. Obserwuj zachowania osoby agresywnej - to ważne, żeby wiedzieć, jakie zachowania zapowiadają najgorsze i kiedy sytuacja staje się niebezpieczna dla Ciebie, Twoich najbliższych, dzieci.
2. Naucz dzieci dbać o bezpieczeństwo - powiedz dzieciom, gdzie mogą szukać pomocy: np. że mogą pukać do zaprzyjaźnionej sąsiada/ki, naucz je numeru alarmowego, porozmawiaj z nimi, że nie są one winne przemocy i kłótni, ustalcie, gdzie znajduje się klucz do domu, jak otworzyć drzwi wejściowe, gdyby coś się stało, upewnij się, że znają adres mieszkania, gdyby musiały wzywać służby.
3. Bezpieczne miejsce - zastanów się, gdzie w Twoim domu możesz znaleźć bezpieczne schronienie. Unikaj kuchni, garażu, łazienki i innych miejsc, gdzie może być twarda posadzka albo niebezpieczne przedmioty.
4. Bądź przygotowany/a do ucieczki - spakuj wszystko do podręcznej torby, trzymaj ją pod ręką, tak żeby w każdej chwili móc ją zabrać.
W SYTUACJI ZAGROŻENIA:
1. Nie uciekaj od dzieci! One także mogą być zagrożone.
2. Jeśli nie masz możliwości ucieczki, schowaj się w rogu pokoju. Skul się, osłaniając rękoma twarz i głowę.
3. Postaraj się zawsze mieć przy sobie telefon z naładowaną baterią. Wzywaj pomocy: 997, 112.
Jeśli z interwencją przyjedzie policja, a się boisz o swoje życie i zdrowie, domagaj się, aby sprawca przemocy został zatrzymany na 48 godzin. Pamiętaj, że mimo stanu epidemii służby mają obowiązek niezwłocznie reagować na przypadki przemocy domowej!
POZNAJ SWOICH SOJUSZNIKÓW
Rozmawiaj z rodziną, sąsiadami i znajomymi o sytuacji w Twoim domu. Opracuj wspólnie z nimi strategię postępowania na wypadek, gdybyś potrzebował/a ich pomocy. Pomocne może się okazać ustalenie słowa awaryjnego – jeśli go użyjesz, będą wiedzieli, że pilnie potrzebujesz pomocy.
Spróbuj wypełnić poniższą listę, osób do których możesz zadzwonić po wsparcie:
• Przyjaciel/ciółka
• Osoba z rodziny
• Dzielnicowy/a
• Zaufany nauczyciel/ka ze szkoły dziecka
• Zaprzyjaźniony sąsiad/ka
• Kolega/koleżanka z pracy, któremu ufasz
• Organizacja społeczna, która Ci pomoże
• Lekarz/lekarka, który Cię zna
• (Jeśli masz) Twój prawnik/prawniczka
Więcej szczegółowych informacji oraz przydatne poradniki i numery telefonów znajdują się na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.
Źródło: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/plan-awaryjny-przemoc-domowa-pomoc-w-epidemii