Cyberprzemoc i inne zagrożenia płynące z Internetu
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Sławnie zorganizował wykład „Cyberprzemoc i inne zagrożenia płynące z Internetu”, który odbył się dnia 21 września 2016r. Wykład przedstawił Pan sierż. szt. Maciej Świętosławski z Komendy Powiatowej Policji w Sławnie. Podczas wykładu Pan sierżant wyjaśnił, iż najbardziej podatne na zagrożenia cyberprzemocy są osoby małoletnie i to one powinny być w największym stopniu uświadamiane o ryzyku jakie niesie ze sobą użytkowanie internetu. Cyberprzemoc czyli agresja elektroniczna jest to stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem internetu i narzędzi typu elektronicznego.
Najczęstszymi formami cyberprzemocy jest:
- rozsyłanie kompromitujących materiałów
- włamania na konta pocztowe i konta komunikatorów w celu rozsyłania kompromitujących wiadomości
- dalsze rozsyłanie otrzymanych danych i wiadomości jako zapisu rozmowy, czy kopii emaila
- tworzenie kompromitujących i ośmieszających stron internetowych.
Prowadzący ukazał, iż cyberprzemocy choć nie widać, to pociąga ona za sobą poważne konsekwencje. Nie oznacza przemocy fizycznej, natomiast krzywdzenie psychiczne i zabawę czyimiś emocjami. Celem cyberprzestępców jest wywołanie u swoich ofiar poczucia strachu, zawstydzenia, upokorzenia, zażenowania. Ponieważ dzieci są bardzo emocjonalne i mają słabszą konstrukcję psychiczną, są niezwykle podatne na wszelkiego rodzaju ataki osobiste. W skrajnych przypadkach, ośmieszone i zastraszone potrafią nawet targnąć się na swoje życie. W Polsce ponad 50% dzieci przyznaje, że padło ofiarą zjawiska cyberprzemocy.
Dużym zagrożeniem w sieci są pedofile, którzy chętnie korzystają z internetu. Są anonimowi, więc czują się bezkarni. Ponieważ ich nie widzimy, często podają się za naszych rówieśników, wykorzystując naszą ufność, a czasem nawet naiwność. Pedofil wyszukuje w sieci młodych ludzi, którzy mają problemy w szkole lub w domu, są samotne. Przekonują, że są jedynymi osobami, które je rozumieją. Wszystko po to, aby doprowadzić w końcu do spotkania.
Kolejnym zagrożeniem są gry komputerowe. Przykładem jest gra GTA IVSeria Grand Theft Auto, która zyskała opinię gier brutalnych, dających zły przykład, budzących agresję lecz niestety należy ona do najbardziej grywalnych przez dzieci i młodzież. Sama nazwa wskazuje na typ rozrywki, z jakim będziemy mieli do czynienia(złodziej samochodów). Głównym atutem gry jest nieograniczona swoboda postępowania głównego bohatera, czyli kradzieże, pobicia, morderstwa.
Prowadzący uświadomił słuchaczom, iż niekontrolowanie gier jak i czasu spędzonego przed komputerem dzieci i młodzieży może powodować między innymi zanik więzi rodzinnych i rówieśniczych, przemoc fizyczną, słowną, zaniedbywanie obowiązków, popadanie w uzależnienia, zobojętnienie na widok scen przemocy oraz naśladowanie scen przemocy.
Podczas spotkania poruszane były także następujące zagadnienia:
- co robić, by dziecko nie zostało ofiarą cyberprzemocy
- co robić, gdy dziecko padło ofiarą cyberprzemocy w internecie.