Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sławnie

Projekt "Bądźmy Razem VIII" dofinansowany ze środków Fundacji Ernst&Young

Projekt "Bądźmy Razem VIII" dofinansowany ze środków Fundacji Ernst&Young skupia się na promocji rodzicielstwa, integracji środowiska i podniesieniu kompetencji opiekunów zastępczych.
1. W zakresie promocji rodzicielstwa kontynuujemy prowadzenie promocji na różnych płaszczyznach, tych tradycyjnych i tych bardziej kreatywnych, staramy się wykorzystywać ponownie, już zdobyte zasoby.
•    Klip, który został nagrany w zeszłym roku cyklicznie jest rozpowszechniany na terenie powiatu za pomocą mediów społecznościowych poszczególnych gmin i Facebooka Centrum.
•    Sztalugi, zakupione w zeszłym roku w ramach projektu, posłużyły w tym roku do wystawy z okazji 20-lecia PCPR, w dużej większości wystawa obrazuje historię rodzin zastępczych i rozwój rodzicielstwa zastępczego na terenie powiatu sławieńskiego, włącznie ze zdjęciami z Dni Rodzicielstwa Zastępczego. Wystawa ponownie zoorganizowana została na holu Starostwa Powiatowego w Sławnie oraz była prezentowana na Pikniku.
•    Personalizowane balony- stworzone, by wystawa w holu Starostwa była bardziej zauważona, ubarwienie prezentowanych treści, na balonach znajduje się hasło promujące ideę rodzicielstwa zastępczego. Zamówione balony promujące ideę rodzicielstwa zastępczego były rozpowszechniane podczas imprez plenerowych takich jak piknik z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego i innych imprez masowych, które odbywają się na terenie powiatu w okresie wiosenno-letnim.  
•    Do promocji rodzicielstwa używane będą również personalizowane krówki z podobnym motywem przewodnim, jaki znajdować się będzie na balonach, by na wszystkich spotkaniach, szkoleniach, imprezach publicznych organizowanych przez Centrum promować rodzicielstwo zastępcze.
•    Promocja tradycyjnymi metodami to artykuł- reportaż  z obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w lokalnej prasie oraz informacja w Internecie- na stronie i Facebooku Centrum.

2. W ramach wewnętrznej integracji środowiska zoorganizowano:
•    obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w malowniczym zakątku powiatu na darłowskim Spławiu, w ramach którego zorganizowane były zabawy i poczęstunek dla rodzin zastępczych z terenu powiatu. Do dyspozycji zaproszonych gości był przepiękny teren usytuowany w pobliżu zagajnika brzozowego i jeziorka z placem zabaw, trampoliną. Dodatkowymi atrakcjami były dmuchańce, eurobungee, animacje dla dzieci, malowanie buziek i czesanie, przejażdżki konne, lody, wata cukrowa i popcorn, konkurs na najładniejsze ciasto rodziny zastępczej, zabawa plastyczna w 3D „Akwarium”. Do udziału w obchodach zaproszeni poza rodzinami zastępczymi byli przedstawiciele gmin, placówek opiekuńczo-wychowawczych, przedstawiciele OPS, zaprzyjaźnione organizacje pozarządowe, rodzice biologiczni wraz z asystentami, usamodzielnieni wychowankowie, kandydaci na rodziny zastępcze, a także Rodzinny Dom Dziecka z sąsiadującego powiatu, w którym umieszczone są dzieci z terenu naszego powiatu. W organizacji DRZ wspomogła nas lokalna organizacja pozarządowa, która prowadzi sławieński WTZ oraz gmina Darłowo.
•    W trakcie obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego zorganizowano warsztaty średniowieczne skierowanych do dzieci i młodzieży, by w łagodny sposób wprowadzić elementy edukacji, promować aktywne i kreatywne formy spędzania czasu- wykład na temat średniowiecznych zwyczajów, inscenizowane walki na miecze. Dzięki warsztatom chcieliśmy krzewić wśród dzieci i młodzieży z pieczy wartości takie jak honor, patriotyzm, przywiązanie do tradycji, duma narodowa.
•    Kolejnym innowacyjnym działaniem było zorganizowanie grupy wsparcia dla młodych, nastoletnich mam, którą poprowadził psycholog. Pierwsze spotkanie zorganizowano dla mam zastępczych, dopiero kolejnym krokiem byo spotkanie nastoletnich mam.
4. W ramach rozwoju kompetencji opiekunów zastępczych zaproponowaliśy warsztaty kulinarne z nauką zdrowego żywienia, w formie wykładu i części praktycznej. Zaplanowane warsztaty połączyły zarówno walory edukacyjne, jak również promocję kreatywnego sposobu spędzania czasu, gdyż na warsztaty zaprosiliśmy rodziców zastępczych wraz z dziećmi, by wspólnie spędzili czas wolny, przy okazji dowiedzieli się, jak ważny jest zdrowy styl życia i w części praktycznej zrobili potrawy zarówno smaczne jak i zdrowe.

20190607 12512020190607 155133

DSCF2420

DSCF2401

fundacjaEYlogo 2019 zolty napis

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem